کشاورزی, کودها, محتوای-آموزشی, مقالات, نهاده-کشاورزی

چالکود و مزایای آن

چالکود و مزایای آن

مدت زمان مطالعه : حدود 1 دقیقه 

گرداورنده : واحد تحقیق و توسعه نهاده آنلاین

چالکود یکی از روش های کوددهی باغات و درختان میوه میباشد. که برای توسعه ریشه ها و همچنین غنی نمودن ذخایر غذایی خاک برای مدت طولانی بسیار مناسب و موثر میباشد. بر خلاف اسم آن علاوه بر حفر چاله میتوان از کانال ها و شیارها نیز برای اجرای آن بهره گرفت. مرسوم است که این کار در منطقه سایه انداز درخت اجرا گردید و با حفر چاله هایی کودها در عمق خاک قرار میگیرند.

در این مقاله با ما همراه باشید تا با چالکود و مزایای آن بیشتر آشنا بشوید.

 

مزایای چالکود

چالکود

مزایای روش چالکود

 • مناسب بافت خاک برای نفوذ آب
 • ایجاد مکانی برای جذب بهتر عناصر
 • قراردادن مواد مغذی در اختیار گیاه
 • افزایش کیفیت محصولات کشاورزی
 • باعث پهن تر شدن برگ ها
 • تهویه بهتر خاک از نظر اکسیژن و نفوذ آب

 

روش های اجرای چالکود

 1. حفر چاله کود
  چاله هایی در منطقه سایه انداز در خت (یعنی ناحیه ای که در زمان تابش عمودی آفتاب مرز سایه شاخ و برگ را نمایان میسازد با قطر 30 سانتی متر و عمق 50 سانتی متری حفر میشود و کودهای حیوانی یا شیمیایی درون آن قرار میگیرد.
 2. حفر کانال کود
  در برخی از باغت درختان در ردیف هایی نزدیک به هم کاشته شده اند و امکان حفر چاله برای هر یک از آنها وجود ندارد. به همین خاطر کشاورزان بجای حفر تک تک چاله ها اقدام به کندن دو کانال در دو طرف ردیف درختان نموده و شروع به کوددهی مینمایند.
 3. شیار کود
  این روش همانند چالکود است و بدین صورت میباشد که در اطراف درختان دایره هایی به شعاع یک سوم سایه انداز حفر شده و سپس کود درون آنها قرار میگیرد.

 

نحوه و زمان اجرای چالکود

در مورد بهترین زمان چالکود باید گفت که در زمان شروع خواب زمستانی و خزان کامل درختان اجرای این روش توصیه است و در مورد اجرای آن نیز باید اشاره نمود که تعداد چاله ها باید با توجه به سن درخت و ابعاد و میزان باردهی آن تعیین شود. معمولا برای درختان دوساله تا سه ساله حفر 2 تا 3 عدد چاله مناسب است. همچنین برای هر دو نهال میتوان یک چاله در نظر داشت.

در مورد محل انجام چالکود نیز باید عنوان نمود که میتوان بصورت ذهنی نوک بلندترین شاخه را بطور عمود به زمین متصل نمود و همان جا را برای انجام چالکود حفر کرد.

 

چه کودهایی برای چالکود مناسب است

معمولا تمامی کارشناسان معتقدند که کودهای حیوانی برای چالکود بسیار مناسب میباشند. این نوع کودها تهویه خاک را بهبود بخشیده و باعث توسعه یافتن ریشه گیاهان میشود. 

کود برای چالکود

چه کودهایی برای چالکود مناسب است

استفاده از گوگرد نیز در چالکود توصیه میشود. گوگرد میتواند اسیدیته خاک را کنترل نموده و عناصر درون خاک را کلاته نماید. بطور کلی کودهای ماکرو را میتوان بهترین انتخاب ها برای چالکود دانست و به همین دلیل کودهای کامل یا NPK برای چالکود اکیدا توصیه میگردد.

 

 

 

 

 

سخن پایانی

چالکود روشی بسیار عالی برای تقویت درختان باغ شما میباشد و نقش مهمی در توسعه ریشه و افزایش قدرت جذب آن دارد. چالکود عناصر مغذی گیاه را در نزدیکی ریشه مستقر میسازد و متناسب با ماندگاری کود میتواند تا مدت ها ریشه گیاه را از نظر غذایی تامین کند. نکته مهم که باید همواره در نظر داشته باشید این است که برخی عناصر مانند نیتروژن ماندگاری کمی در خاک داشته باشید. برخی عناصر مانند نیتروژن ماندگاری کمی در خاک داشته و به سرعت با آب شسته میشود. بنابراین باید در فواصل زمانی معین نسبت به تمدید کودهای چالکود خود اقدام نمایید. در پایان بهتر است پیش از هر اقدامی با یک کارشناس متخصص مشورت کرده و سپس با راهنمایی وی اقدام به کوددهی نمایید.

 

برای خرید این محصول و نحوه استفاده درست از آن میتوانید از کارشناسان ما مشاوره بگیرید. فقط کافیست از اینجا ارتباط برقرار کنید یا به آدرس https://nahadeonline.com مراجعه نمایید.
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *